Herbaty świata

Najlepsze zestawy herbat

herbata earl grey

Earl grey na zimę i lato

Aktualnie w Polsce mamy zimę co oznacza, że na naszych stołach częściej zamiast kawy znajduje się herbata zimowa. Czym ona jest? Zwykle podaje się ją z różnorodnymi dodatkami. Na przykład pomarańcze, goździki, cytryny, a także imbir. Mogą to być różne herbaty świata. Jednak dzisiaj przeczytacie historie uwielbianej przez wszystkich herbaty earl grey.

Historia hrabiego Greya

Zwykle nazwy herbat były nadawane ze względu na ich kolor, skład lub rejon pochodzenia. Ale nie tym razem. Opisywana przez nas herbata prawdopodobnie pochodzi od Charlesa Greya – drugiego Hrabiego Grey, premiera Wielkiej Brytanii w latach 1830-1834. Wgłębiając się w jedną z popularnych legend dowiedzieliśmy się, że herbata czarna była prezentem dziękczynnym dla Charlesa Greya w podzięce za uratowanie syna chińskiego urzędnika. Jednak okazuje się, że w rzeczywistości ta historia ma niewiele wspólnego z faktycznymi wydarzeniami. W tamtym okresie Chiny były znane z produkcji i eksportu zielonej herbaty, która była wtedy pożądana przez ludność. Przeciwnie do herbaty czarnej. Historyczne źródła wskazują także brak obecności Charlesa Greya w Chinach, co poważnie podważa możliwość styczności hrabiego z chińskim urzędnikiem.
Jest też druga wersja wydarzeń. Znana londyńska herbaciarnia The Jacksons of Picadilly opisuje ją w ten sposób. Lord Grey otrzymał zadanie przekazania im recepty na tę nowatorską herbatę. Następnie londyńscy sprzedawcy rozpowszechnili ją na całą Europę. Herbata stała się również jednym z symboli Wielkiej Brytanii.

Różnorodne modyfikacje

Dlaczego herbata earl grey jest taka wyjątkowa, a różne kraje próbują wygrać na historii jej pochodzenia? To pierwsza na świecie herbata aromatyzowana, gdyż oprócz esencji ma w sobie olejek z bergamotki. Ten produkt to sekret wyjątkowości herbaty earl grey, który wpływa także na prozdrowotny aspekt herbaty. Aktualnie wiele firm modyfikuje przepis wzbogacając produkt o inne naturalne receptury. Herbata earl grey jest dostępna z dodatkiem pomarańczy, mięty czy miodu lipowego.